Lamina Diş Kaplaması Nedir, Kimler Yaptırabilir? Lamina Diş Mecidiyeköy

Lamina Diş Kaplaması Nedir, Kimler Yaptırabilir?

Gerek kadınlar için, gerekse de erkekler için diş güzelliği çok önemlidir.  Dişlerdeki çatlaklıklar, renk farklılıkları ve dolgudan meydana gelen renk değişiklikleri için dişin tamamını kesip,  ön yüzeyine porselen tırnak uygulaması yaparak yapılan estetik uygulamaya lamina diş kaplama denilmektedir.  Lamina diş halk arasında yaprak diş diye adlandırılmaktadır.  Lamina diş kaplaması sadece dişin ön yüzeyine estetik amaçlı yapılan bir uygulamadır.  Aynı bayanların tırnaklarına taktığı takma tırnaklara benzer.  Lamina dişler yaklaşık 3. 3 ila 0, 5 mm kalınlığında yapılan bir çeşit porselen kaplama şeklidir.  Çoğunlukla kusurlu olan ön dişlere yapılır.   Bu uygulama ile işlerin ön yüzeyine ince bir porselen tabakası yapıştırarak dişlerdeki yapısal bozukluklar giderilir. Bu sayede dişlere estetik ve doğal bir güzellik gelir.  Porselen kaplamadan hazırlanan lamina dişler ışık geçirgenliği olan dişler ile oldukça uyumludur.

 Lamine Diş Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kısa zamanda dişlere adapte edilen lamina diş kaplama uygulamasına ağız içi ölçülerin alınması ile başlanır.   Ölçülerden elde edilen model Laboratuarlarda özel testlerden geçirilir.  Hasta ile doktor hazırlanan model üzerinde bir karara vardıktan sonra dişler uygulama için hazırlanır. Lamina diş kaplama yapılacak dişin sayısına göre uygulama süresi de değişebilir.  Geçici kaplamalar dişlerin üzerine yapıştırılarak diş ile uyumu gözlemlenir. Eğer geçici kaplamalarda herhangi bir sorunla karşılaşılırsa düzeltmeler yapılarak tekrar dişlere takılır.  Herhangi bir sorun yaşamadığı takdirde son düzeltmeler yapıldıktan sonra gerçek porselenler ile lamina dişler hazırlanarak,  özel bir uygulama ile hastanın dişlerine yapıştırılır.  Hasta lamine dişlerini hemen kullanmaya başlayabilir.

 Hangi Durumlarda Lamine Diş Kaplama Uygulaması Şarttır?

Uygulamanın şart olduğu durumlarda yaşa bakmaksızın hemen hemen herkese uygulanabilir.  Lamine diş kaplama diş yapısını beğenmeyenler için çok önemli bir uygulamadır Bunun dışında lamine diş uygulamasının gerekli olduğu durumlar şunlardır;

  • Ön dişlerdeki açıklıkların ( ayrıkların) kapatılması
  • Kırık ya da çatlamış dişlerde
  • Kısa dişleri uzatmak için
  • Beyazlatma uygulamalarının yeterli olmadığı yerlerde koyu renkli dişleri beyazlatmak için
  • Ön diş çürüklüklerinde
  • Şekli ya da yapısal formu bozuk olan dişlerde
  • Dolgusu eskiyen ve sararan dişlerde
  • Eğri dişleri düzeltmek için

Kalıtsal diş yapı bozukluklarında gibi durumlarda lamina diş kaplaması ile sorunlar yok edilir.  Uygulamanın gerekli olduğu sorunlar muayene ile test edilerek hastaya özel uygulamalar ile en iyi sonuçlara ulaşılır.

Neden Lamina Diş Kaplaması Yaptırılmalıdır?

Ağız bakımına ya da yaşa bağlı olarak dişler dayanıklılığını ve rengini kaybetmektedir. Özellikle yaşa bağlı olarak dişler zayıflayarak, zamanla çatlayıp kırılabilir.  Böyle durumlarda lamina diş kaplaması ile dişler yenilenebilir.  Dişlerinde estetik bozukluğu olan kişilerde, dişlerinin estetik görünen bir forma kavuşmasını arzu edebilirler.   Böyle bir durumda da lamina diş kaplama ile dişlere estetik ve doğal güzellik kazandırılabilir.  Dişlerdeki şekil bozukluğunu gidermek ya da çapraşık ve eğri dişleri düzeltmek, dişlerde meydana gelen renk uyumsuzluklarını yok etmek,  kısa ya da uzun ön dişleri birbirleri ile hizalamak ve dişlerde görülen fonksiyon ve estetik bozuklukları gidermek için lamina diş kaplaması yaptırılır.

 Lamine Diş Kaplamasını Kimler Yaptırabilir?

Yukarıda anlattığımız diş sorunları olan her yaş gurubundaki kişiler lamina diş kaplaması yaptırtabilirler.  Fakat çene bozukluğu,  kalem ısırma ya da tırnak yeme gibi alışkanlıkları ve diş eti iltihaplarını olan kişiler lamina diş kaplaması yaptıramazlar.  Bunların dışında geceleri diş sıkması olanlar ve ileri seviyede diş eti çekilmesi yaşayanlara lamina diş kaplaması tavsiye edilmemektedir.Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.


İletişim ve Adres

Adres: Büyükdere Cd. Saadet Apt. No:65 Kat:1 No:2 - Mecidiyeköy / Şişli İstanbul
E-Posta: info@nardent.com
Telefon:+90 (212) 211 11 53
GSM:+90 532 627 40 83