Diş Teli Tedavisi (Ortodonti Tedavisi) Nedir, Nasıl Takılır ve Fiyatları 2018

Ortodonti Tedavisi

Diş Teli Tedavisi (Ortodonti Tedavisi) Nedir?

Kelime manası ‘çapraşık dişlerin düzeltilmesi sanatı’ anlamına gelen ortodonti, günümüzde gerekliliği henüz tam olarak bilinmemesine rağmen oldukça önemli yer tutan, diş hekimliğinin özel bir dalıdır. Ortodonti tedavisi, halk arasında diş teli olarak tabir edilmektedir ve bu tedavi yöntemi diş çene ve yüz sistemini büyütme ve gelişimi dikkate alarak inceleyen, normalini tespit edip, anormal münasebet gösteren vakaları tedavi eden ve şeffaf diş teli, lingual diş teli (iç tarafa takılan diş teli) gibi çeşitli uygulama yöntemleri olan bir hekimlik alanıdır. Diş teli nedir ve nasıl yapılırdan ziyade direkt diş teli fiyatları öğrenmek istiyorsanız makalenin alt kısımlarına atlayabilirsiniz.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir Ve Yaş Sınırı Var Mıdır?

Sabit ve hareketli olmak üzere iki çeşit ortodontik tedavi vardır. 7-12 yaş arası en iyi tedavi yapma dönemi olup Karma dişlenme dediğimiz hem süt hem daimi dişlerin bulunduğu dönemdir. Bu dönemde tedavisi başlanan hastaların işlemleri çok daha kolay yöntemlerle çözülebilmektedir. İleri döneme kalırsa iskelet yapıda bozukluk olsa bile ortognatik cerrahi yöntemlerle yine çözebiliyoruz.
Ortodonti tedavide yaş sınırı yoktur. Her yaşta, sağlıklı bir ağızda, dişleri çevreleyen dokuların (diş eti ve kemik dokuların) sağlıklı olduğu her durumda tedavi edilebilir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber ortodontik tedavi zor değil fakat azim ve sabır gerektirmektedir. Ortodontik tedavi için kesin bir süreç belirtilemez, anomalinin tipine ve hastanın uyumuna bağlı olarak değişir. Bununla birlikte gençlerde standart bir ortodontik tedavi ortalama 2 yıl sürmekte iken, erişkin bireylerde bu süre biyolojik süreçlere bağlı olarak daha uzundur.

 

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf Diş Teli

 

Şeffaf Diş Teli Nedir?

Halk arasında şeffaf diş teli olarak aparey aslında normal diş tellerinden farklı olarak şeffaf plaklardan oluşmaktadır. Şeffaf plaklar son dönemde ortaya çıkan yeni bir teknolojinin ürünüdür. Şeffaf plakların bir çok vakada kullanılabildiğini söyleyebiliriz fakat her türlü şiddetli çarpışıklık vakalarında, çene bozukluklarında kullanılamayabilirler. Buna bağlı olarak hastaların kliğimizde ücretsiz muayenesi yapılmakta ve eğer şeffaf diş telleri hastanın ağız ve diş yapısına uygunsa şeffaf diş teli kullanılabileceği konusunda bilgi veriyoruz.Tüm ortodontik tedavileri takiben “pekiştirme” adını verdiğimiz ikincil bir tedavi dönemi uygulanır. Burada hastanın tedavisinin henüz bitmediği unutulmamalıdır. Pekiştirme tedavisine uyulmazsa yapılan tedavi geri döner. Pekiştirme tedavisi vakaya göre dişlerin arka yüzeyine yapıştırılan tellerle, hareketli plaklarla ya da şeffaf, plastik bazlı materyallerle sürdürülebilir. Bu tedavi bir süre sonra terk edilebildiği gibi başlangıçtaki düzensizliğin türüne bağlı olarak çok uzun süre de devam ettirilebilir.

 

Diş Teli Fiyatları

Diş teli fiyatları istenilen seçeneklere göre değişmektedir. Sizler için her zaman en doğru seçimi yaparken aynı zamanda fiyatları da müşterilerimizin bütçesine uygun olmasına gayret gösteriyoruz. Bu alanda da bir çok firmanın önünde olan Nardent polikliniğimizde size ücretsiz muayene sonrası ile size tam fiyat verilebilir veya bizimle iletişime geçerek ortalama bir fiyat alabilirsiniz. Böylece sizde karşılaştırma yaparak karar verebilirsiniz. Bunun dışında son dönemlerde yaygın olan şeffaf diş teli için yoğun bir ilgi olduğunu söylemek lazım. Görüntüye önem verenlere de bu ürünün kullanışlı ve estetik olduğunu söyleyebiliriz. Diş teli fiyatları diş telinin türüne göre değişmektedir.

Diş Teli Takılma İşlemi

Diş teli nasıl takılır diş teli tedavisi merak edenler için, sizler için polikliniğimizde çekmiş olduğumuz diş teli takılma işlemini izleyebilirsiniz..

Şeffaf Diş Teli

Diş teli tedavisi; dişlerde çarpıklıklar, eğrilikler,ayrıklıklar söz konusu olduğunda kullanılan bir tedavi şeklidir. Temelde ortodonti bir sorun söz konusu olduğundan uygulanan sistemde özellikle metal braketlerle diş teli tedavisi yapılmaya başlanmıştır. Ancak zamanla ve teknolojinin gelişimi ile birlikte ve tabi ki görsel durumun önemi ile birlikte de diş tellerinde de yeni bir akım gündemdedir ki; genelde hastalarımıza şeffaf diş teli uygulamalarında yardımcılığımız yüksek bir talep halindedir. Şeffaf diş tellerinde 3 çeşit söz konusudur. Bunlar; lingual ortodonti, şeffaf plak ve şeffaf brakettir, bu tel çeşitlerine göre diş teli fiyatları değişmektedir. Şeffaf plak tedavisi bu sistemler içerisinde bizim de en çok tercih ettiğimiz ve uyguladıklarımız arasındadır. Şeffaf diş teli tedavisinde de braketler ve teller kullanılır ki bunlar şeffaf olduğundan görünmezler. Takılıp çıkarılmaları da son derece kolay olduğundan biz de hastalarımıza sıkça öneririz.

Şeffaf diş telleri dayanıklılıkları son teknolojik gelişimlerle artış göstermiştir. Bu gelişimlere rağmen özellikle sert yiyecekler tüketirken dikkat edilmesi gerekir zira zarar görme olasılığı yüksektir. Özellikle aktif spor yapanların koruma kullanmaları özellikle tavsiye edilir.

Yasak Olan Yiyecek Ya da İçecekler

Asitli içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Sakız, lokum gibi yapışkanlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Yiyecekler genelde ısırılarak değil de küçük parçalara ayrılarak tüketilmelidir. Yumuşak tarzda yemekler her zaman için önerilen tiplerdir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş teli takıldıktan sonra ilk 24 saatte ağrı hissedilmesi gayet normaldir. Çünkü ağız yapısının diş tellerine adapte olma süresi vardır. Doktor kontrolünde verilen ağrı kesicilerle bu durum aşılabilir. Başlarda yeme ve içmelere önem verildiği takdirde sorun yaşanma oranı azdır.

Diş teli taktırmak ve dolayısıyla kullanımına başlamak; aşırı hassas bir yaklaşım ve kullanma bilinci gerektirir. Her şekilde önem taşıyan ağız bakımı ve hijyen diş teli kullanan hasta için de önemli bir noktadır. Sert, yapışkan, asitli yiyecek ya da içeceklerden uzak durulması tarafımızca her zaman uyarı bazındadır. Şeffaf diş telleri, porselen ve seramik braketlerle çok daha estetik bir görüntüde olurlar. Estetik görüntü yan ısıra kullanıma açısından biraz dikkate değer olduğu da aşikar bir durum olduğundan bizler hastalarımıza gerekli uyarılarımızı, kullanım şekillerini dikkatlice aktarırız. Diş teli kullananlar da yeme içmede tarafımızca herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Sadece ufak uyarılar yaparız. Zira yerinden çıkma ya da oynama gibi sıkıntılar yaratabilir.

Şeffaf diş telleri tedavisine başlamadan önce hastamızdan ölçü alma işlemini tamamlarız. Alınan ölçüler doğrultusunda şeffaf plaklar üretimi aşamasına geçilir. Bu plaklar hasta üzerinde diş hareketlerini uygun ölçülere getirilene kadar üzerinde çalışılır. İstenilen yöne doğru hareket ettirilmesinde yardımcı olmaya çalışırız. Diş tellerindeki hareket noktası aşırı önem taşıdığından bu aşama bizim için de hasta için de son derece önemli bir andır. Şeffaf diş tellerini kullanmaya başlayan hastalarımızla olan irtibatlarda gözlemledik ki; dışarıdan görülme olasılığı çok düşük, herhangi bir ağrı ya da acı hissetme durumu yaşanmıyor, ses ve konuşmada olumsuz etkisi yok, her yaşta kullanılabilir olması da ekstra payıdır. Hatta hatta bu uygulamayı çocuklarda bile çok rahat kullanabilmekteyiz.

Genelde diş telleri çocuk ya da yetişkin olsun görsellik sebebiyle sıkıntı yaratır bu sebeple de ihtiyaç olunduğu halde kullanılmaz. İşte biz bu noktada hastalarımızı bilinçlendirmek adına şeffaf diş teli tedavisinin tüm merak edilen noktalarını aktarma misyonu içerisindeyiz. Dişler ile uyumu birebir olduğundan diğer tedavi yöntemlerinde olduğu gibi sesi ve konuşma şeklini etkileme durumu da yaşanmamaktadır. Bizler açısından da bu tekniği kullanmakta ki amacımız hem hastamızı sağlığına kavuşturmak hem de bu süreç içerisinde psikolojik olarak etkilenme durumunu asgariye indirmektir. Birçok kez karşılaştık ki; sırf estetik görüntü ya da etrafın dalga geçmesi boyutları ile karşı karşıya kalan hastalarımızın tedaviye yarıda kesmeleri ile yarım kalan tedavilerdir.

Uzun yıllardır faaliyetlerini sürdüren kurumumuz hastalarımız için kusursuz hizmet için özenle çalışmaktadır. Diş sağlığınıza önemsiyor ve güvenilir diş merkezleri arıyorsanız, bizi gönül rahatlığı tercih edebilirsiniz. Dişlerinizin görümünü kusursuz hale getirmek için hekimlerimiz size özel çözümler sunmaktadır. Diş tellerinin görünümü sizi rahatsız ediyorsa, daha az gözü yoran şeffaf diş tellerini tercih edebilirsiniz. Yılların tecrübesi ile sunmuş olduğumuz hizmetler garantili olup, her hangi bir sorunda bize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. En doğru seçim için hekimlerimiz ile randevu alabilir ve sizde diş teli kullanımı ile estetik görünümü bozuk dişlerinizden kurtulabilirsiniz.

Diş Teli Neden Gereklidir ? Kimlerin kullanması gerekir ? Adlı Yazımızı Okumak İçin Tıklayın!Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.


İletişim ve Adres

Adres: Büyükdere Cd. Saadet Apt. No:65 Kat:1 No:2 - Mecidiyeköy / Şişli İstanbul
E-Posta: info@nardent.com
Telefon:+90 (212) 211 11 53
GSM:+90 532 627 40 83